„Strączki” – rececnzja


pixelmator

Kochani, czas na kolejną recenzję tytułu, który otrzymaliśmy od Wydawnictwa Samo Sedno. „Strączki”, bo o tą książkę chodzi, autorstwa Marii Banach, dedykowana jest każdej osobie, która ceni w kuchni zdrowe składniki. 

Początek książki to kilka słów o warzywach strączkowych, np. jak je kupować, dlaczego warto je jeść i jak kupować mrożone strączki? Z pewnością ta ostatnia wskazówka przyda się już wkrótce, ponieważ zima tuż, tuż :) Ciekawostką jest wzmianka o mitach dotyczących strączków, ale to musicie koniecznie przeczytać sami. 

Całą pozycja składa się z następujących rozdziałów:

  1. Soczewica
  2. Groch i groszek 
  3. Ciecierzyca
  4. Fasola i fasolki 
  5. Bób
  6. Soja 

Wprowadzeniem do każdego z nich jest krótka wzmianka o warzywie oraz informacja, jakie  jego gatunki możemy znaleźć. Same przepisy są bardzo czytelne. Podział na poziom trudności wykonania, ilość osób, czy czas przygotowania potrawy z pewnością pomogą w zaplanowaniu sobie pracy. Nie mogę pominąć części estetycznej książki. Zdjęcia są po prostu piękne! Od razu ma się ochotę wszystkiego spróbować :) Same przepisy są urozmaicone, choć w większości proste do wykonania, co też można poczytać za atut książki.

U nas na horyzoncie pojawiły się placuszki z ciecierzycy i cukinii z dipem sezamowym. Czyż nie brzmi zachęcająco?:) Wkrótce przepis pojawi się na blogu :) 

Gorąco polecamy „Strączki” autorstwa Marii Banach.

 

rozmiar1

 

Tagi:

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusjii!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *