„Retro Warzywa” – recenzja


najnowszsewyróżniające
Polecamy - Brak komentarzy

W ubiegłym tygodniu dotarła do nas przemiła przesyłka od Wydawnictwa SAMO SEDNO, która nosi intrygujący tytuł „Retro Warzywa”. Treść książki, autorzy Paweł Łukasik i Grzegorz Targosz poświęcili w całości warzywom, których lata świetności minęły, a o nich samych nieco zapomniano. Na szczęście coraz chętniej sięgamy po zdrowe produkty, a tytułowe retro warzywa zaczynają powoli wracać do łask.

Pozycja składa się z 7 rozdziałów, które kolejno przybliżają nam „sylwetki” następujących warzyw:

 1. Burak
 2. Rabarbar
 3. Jarmuż
 4. Skorzoner
 5. Pasternak
 6. Brukiew
 7. Topinambur

Wstęp do każdego rozdziału stanowi krótki opis warzywa i jego historii. Autorzy w ciekawym, faktograficznym skrócie przemycają ciekawostki dotyczące produktów. Możemy dowiedzieć się m.in. że brukiew nie gości zbyt często na naszych stołach, ponieważ kojarzy się z wojną i biedą, kiedy to jadano suchy chleb z brukwią i wodą. Jak również tego, że jej słodka odmiana była ulubionym warzywem Johanna Wolfganga Goethego.

Po krótkim wstępie przechodzimy do przepisów. Każdemu z nich poświęcono dwie strony, na jednej z nich znajduje się krótkie wprowadzenie do etymologii potrawy, składniki potrzebne do jej wykonania oraz informacje, takie jak:

 • czas przygotowania,
 • stopień trudności,
 • informacja, czy potrawa jest mięsna czy wegetariańska,
 • ilość porcji, które otrzymamy z danych składników,
 • informacja o zawartości glutenu.

Przygotowanie jest opisane w punktach co znacząco ułatwia gotowanie. Mówimy to z własnego doświadczenia :) Kolejna strona, to sama rozkosz dla oczu. Przepiękne, wyraziste zdjęcia i nasycone kolory, wszystko to zachęca do wykonania potrawy.

Książka jest ślicznie wydana i z pewnością ucieszy każdego fana zdrowej kuchni. Reasumując, gorąco polecamy zaopatrzyć się w powyższą pozycję i wrócić do gotowania tradycyjnych warzyw. Ja już wybrałam kilka przepisów, które tylko czekają na odrobinę wolnego czasu i chwilę zapomnienia w kuchni ☺ Oczywiście efekty sami będziecie mogli sprawdzić na blogu☺ JUŻ WKRÓTCE.

 

niegryzie_angielski270_zmiany_lipiec_krzywe_druk.cdr

PHAD THAI Z JARMUŻEM, KURCZAKIEM ORAZ MAKARONEM RYŻOWYM Z JAJKIEM I PASTĄ TAMARYNOWĄ

 

Tagi: , ,

Brak komentarzy

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusjii!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *